اولاپلکس
اولاپلکس چیست؟
۱۳۹۶-۰۶-۲۲
مراقبت از پوست – آلوئه ورا
۱۳۹۷-۰۶-۱۰

فیزیولوژی پوست

ماساژ پوست صورت

مسلما پوست به عنوان یک عضو ارتباطی، ارزش آن را دارد که با شناخت مکانیسم تطابقی آن نسبت به محیط اطرافمان به آن توجه بیشتری داشته باشیم .
این عضو نقش مهمی درسلامت بدن دارد. دفع مواد زائدازراه تعریق، تنفس و کمک به حفظ تعادل آب در بدن، انتقال حس لمس وحرارت، حفاظت از اندام های درونی بدن از وظایف اصلی پوست به شمارمی آیند.
غدد تشکیل دهنده این عضو، عروق خونی و بافت چربی در تنظیم حرارت، متابولیسم بدن و دفع انواع مواد شرکت می کنند.

 

با پوست خود بیشتر آشنا شوید

 

سلامت پوست صورت

 

این عضو وسیعترین ارگان بدن میباشد که یک هشتم وزن بدن را تشکیل میدهد و در یک انسان بالغ سطحی درحدود ١/٧٣ مترمربع را به خود اختصاص میدهد. نازکترین قسمت متعلق به پلک با ضخامت ٠/۵ میلیمتر و ضخیم ترین قست متعلق به کف دست و پا با ضخامت حدود ۵ میلیمتر میباشد.
این عضو با پوشاندن سطح بدن، آن را در مقابل عوامل خارجی محافظت می نماید همچنید غدد پوست، عروق خونی و بافت چربی با تنظیم درجه حرارت بدن، متابولیسم بدن و دفع مواد مختلف رو بعهده دارند.

پوست از ٣ لایه تشکیل شده است

١-اپیدرم یا رو پوست

٢-درم یا میان پوست

٣-هیپودرم یا زیر پوست

هر لایه مشخصات و فعالیت خاص خود را دارد.

اپیدرم سطحی ترین بخش این عضو است و از نقطه نظر زیبایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نمای ظاهری و رنگ پوست از اولین ویژگی های اصلی ظاهری آن میباشد. به طور مثال اگر سطح اپیدرم خشک و خشن باشد این عضو پیر به نظر میرسد.

درم بافت همبندی است که اپیدرم را حمایت می کند و آن را به زیر پوست می چسباند. ضخامت درم برحسب محل آن در بدن متغیر است.
هیپودرم بافت همبند ظریفی است شامل بافت چربی فراوان که پوست را به گونه ای به اعضای زیرین متصل نموده و لغزیدن این عضو را روی این اعضا امکان پذیر میکند .هیپودرم غالبا حاوی سلولهای چربی است که تعداد آنها بر حسب منطقه بدن و اندازه آنها بر حسب وضعیت تغذیه ای افراد متغیر است.

 

حس لامسه

 

ماساژ صورت

 

عمل حسی پوست بواسطه انتهای آزاد اعصاب حسی است که به این عضو ختم میشوند و یک سری پایانه های کپسول دار که به آن جسمک های عصبی اطلاق می شود و در این عضو پراکنده می باشد.
این جسمک ها در پوست بدون مو کف دست و پا ،انگشتان و لب فراوانتر از سایر نواحی است.یکی از اعمال مهم پوست با اعصاب حسی فراوانی که دارد دریافت تحریکات از محیط است.
احساس سرما، گرما، درد جملگی احساسات کاملا متفاوت می باشند. در سطح این عضو برخی نقاط و مواضعی وجود دارد که آنها را مواضع حساسه می گویند. بعضی از آنها به سرما، بعضی به گرما و برخی دیگر به درد حساسیت دارند. درک حس عمیق، درک و قضاوت وزن اشیاء از راه لمس سبب میشود که این حس به عناصر تشریحی عمیق تری مثل عضلات و مفاصل سرایت نماید.

 

عرق کردن

 

تعریق پوست

 

عرق ترشح فعالی است که ازغدد عرق و تحت کنترل اعصاب سمپاتیک ایجاد میشود. در اصل محلول نمکی است که غلظت آن به اندازه یک سوم غلظت پلاسما است و آن را نباید با دفع ساده و انتشار آب از بدن که یک انتشار ساده آب از وراء پوست است اشتباه نمود. غدد عرق به طور وسیع در این عضو منتشرند.
از راه تعریق روزانه حدود ۵٠٠ سانتی متر مکعب آب از بدن دفع می شود. میزان تعریق روزانه از صفر تا ٢٠٠ سانتیمتر مکعب تغییر می نماید و این تابع احتیاجات بدن در تنظیم حرارت خود می باشد.
عرق بدنبال آزاد شدن به سطح پوست تبخیر شده و باعث خنکی این عضو می گردد. غدد نامبرده از این طریق پوست را مرطوب نگاه داشته و بدین ترتیب، درجه حرارت سطح بدن را تنظیم می کند.

 

رنگ

رنگ پوست

 

رنگ این عضو ناشی از چندعامل است، اما مهمترین عامل رنگدانه ملانین، کاروتن و تعداد رگ های خونی موجود در میان این عضو و جریان خون درون رگ ها می باشد.
با افزایش سن، رشته های کلاژن ضخیم میشوند و سنتز کلاژن تقلیل می یابند. رشته های الاستیک در طول عمرانسان بطور مداوم ازنظر تعداد و ضخامت افزایش می یابند. تا اینکه میزان الاستیک پوست انسان از زمان جنینی تا دوره بلوغ به حدود ۵ برابر افزایش می یابند.
در سنین بالا که این عضو دچار تغییرات سنی میگردد، شکننده تر شده و لطافت خود را از دست میدهد و مملو از چین و چروک میگردد.

 

جایگزین لایه برداری چیست؟

 

peeling

 

اگر لایه برداری به منظور درخشان تر و شاداب تر کردن این عضو انجام می شود، بهتر است از روش ماساژ صورت به عنوان جایگزین استفاده کنید. ماساژ صورت به جهت کلاژن سازی و ترمیم منافذ پوست می تواند صورت را متعادل سازد. از سوی دیگر، استفاده از سرم ویتامین C روی پوست بلافاصله پس از شست و شوی صورت، برای شاداب و درخشان نشان دادن پوست توصیه میشود. ویتامین C حاوی آنتی اکسیدان های محافظ است، که با ماساژ بسیار تاثیرگذار خواهدبود.

 

فواید ماساژ سر و صورت

ماساژ صورت

 

۱⃣ بهبود حالت عضلات صورت. پوست نرمتر و با قوام تر می شود

۲⃣ ریلکس شدن عضلات صورت وچشمها

۳⃣ تسکین سر درد ها و دردهای ناحیه صورت

۴⃣ کاهش چین وچروک ریز و کم عمق پوست صورت

۵⃣ تحریک جریان خون

۶⃣ کاهش استرس و تنش

 

نگارش وگردآوری : آزاده بهزادی

beautician diploma

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *